מחקרים מראים שפעילויות וימי גיבוש בעבודה הופכים אותה לנחשקת יותר. זה די ברור, יציאה מהשגרה, פעילות מהנה, הפגת מתחים ושינוי אווירה, כל אלו תורמים למצב הרוח, לתחושת ההערכה ומסייעים בהגדלת התפוקה.

אז איך תגרמו לצוות שלכם להגיע שמחים יותר לעבודה?

לפניכם 5 רעיונות לפעילויות גיבוש לצוות שלכם.

על הדבש ועל העוקץ

סוציולוגים רבים ניתחו, ועדיין מנתחים, את התופעה הזו שנקראת "יחסים בעבודה".

מקום העבודה הוא המשמעותי ביותר בחיי אדם, זאת אחרי משפחתו הגרעינית.

ואכן, מקום העבודה הוא בית שני לכל דבר, עם משפחה שמורכבת מעמיתים לעבודה, איתם מבלים שמונה, ואפילו תשע ועשר שעות מדי יום.

מדרך הטבע והשגרה, נוצרים פעמים רבות מתחים, תסכול, ויכוחים מקצועיים או פשוט עייפות החומר.

הדבר מתבטא בתפוקה בעבודה, שיורדת משמעותית, באנרגית הירודות שעלולות להוביל לטעויות גורליות בעבודה, ולחוסר רצון לשתף פעולה עם החברים לצוות.

 

אז מה עושים?

מה שבעבר נתפס בקרב מעסיקים רבים כבזבוז זמן וכסף, הוא היום אמצעי ברור וידוע לגמרי, להביע הערכה לעובדים ולשדרג את איכות החיים בעבודה, וכן להעניק את התחושה שיש מי שרואה אותו ואת עבודתו הקשה מדי יום.

הגיבוש מסייע גם להפגת המתחים ולהיכרות טובה יותר עם העמיתים לעבודה ועם הדרג הבכיר יותר, דבר שמאפשר שחרור וקלילות שיבואו מאוחר יותר לידי ביטוי בעבודה עצמה.

עכשיו נותר להחליט מה עושים.

 

הפגת מתחים

חשוב לזכור שבניגוד למשפחה הגרעינית שנוצרת מתוך היכרות מקדימה ותחומי עניין משותפים בין בני המשפחה, בעבודה ישנו מגוון רחב של עובדים שמגיעים מרקע שונה, יש להם תחומי עניין אחרים והשקפות עולם שונות. יכול להות שהמכנה המשותף היחיד ביניהם הוא המקצוע או מקום העבודה.

לכן, הפעילות צריכה להיות כזו שתקלע למספר רב ככל האפשר של הצוות.

-          מפיגים את המתח ומעלים אדרנלין: אחת מהפעילויות שגורמות למצב רוח מעולה לאחר שחרור אין ספור אנדורפינים היא פעילות אתגרית. זה לא חייב להיות טיפוס הרים באקסטרים, אבל אפילו טיול ג'יפים בשטח מסולע יכול לעשות את העבודה.

טבע, אוויר צח, אטרקציות בשטח ונהיגה אתגרית יוציאו את המיטב מכל חבר וחברת צוות.

-          העם צועד על קיבתו: אוכל טוב הוא אחד הגורמים העיקריים לשיפור מצב הרוח. סיור קולינרי בגליל או בדרום, או בכל מקום שתרצו, משלב טיול במקום נעים וחדש, חוויית טעימה איכותית ועשירה בטעמים והפגת מתחים, אחרי התיאבון שנפתח עם האוכל.

-          צחוק טוב לבריאות: יש מתחים בצוות? הפרויקט תקוע וכולם מסתובבים באווירת נכאים? יש פתרון והוא נקרא סדנת צחוק. גם האדישים, הסקפטיים והכעוסים ביותר שבחבורה, לא יוכלו להשאר אדישים אחרי מספר דקות של סדנא סוחפת ומשחררת.

גם צחוק אגב, משחרר אין ספור אנדורפינים.

-          מישהו חושב עלי: אחת הדרכים להביע הערכה לעובדים היא לשים אותם במרכז. אפשר לעשות את זה באמצעות מסיבת צוות מושקעת, הכוללת הופעת אמן אורח, ארוחה משובחת, ריקודים ופעילויות מהנות ושוברות שגרה. במהלך האירוע יש מקום לשאת דברי תודה והערכה לעובדים, אולי אף להעניק להם שי מכבד ולהראות להם שחושבים עליהם.

-          זה עושה את העבודה, והצוות יחזור שמח יותר, מאוחד יותר ומלא באנרגיות חיוביות.

-          פינוק, אף פעם לא מזיק: אם יש תקציב ורצון טוב, אפשר לצאת עם כל הצוות ליום ספא ורגיעה בבית מלון, באתר ספא, או אם תרצו ויש תקציב, לסוף, שבוע מפנק בארץ, או בחו"ל.

בין עיסוי רקמות אחד למשנהו, בטלה והנאה, ילמד הצוות להכיר טוב יותר זה את זו, יקבל השראה ואנרגיה טובה למכביר ויחזור אולי מנומנם מעט לעבודה, אבל עם הרבה רצון טוב.

אם תשלבו בפעילויות הללו גם סמינרים והרצאות, זו תיחשב לפעילות מוכרת במס, למשל צרכי לימוד לעבודה.

הרעיונות לפעילויות גיבוש לצוות הם רבים, צריך רק להחליט על התקציב ועל התחום שידבר לכמה שיותר אנשים.

במידה והארגון הוא מסודר, נדיב ואיכותי, הצוות לא ישכח את הפעילות שהכנתם להם לעולם ויביע את תודתו באמצעות עבודה טובה ומסורה.

 

 

Tags: